Valgrummel i Australien

Australiens premierminister, Julia Gillard, har aftalt et møde med landets generalguvernør lørdag, oplyser hendes kontor. Dermed er det så godt som sikkert, at Gillard vil udskrive parlamentsvalg.

En talsmand for Gillard siger til nyhedsbureauet AFP, at premierministeren har en officiel aftale med Quentin Bryce, den britiske dronnings repræsentant i Australien, lørdag formiddag. Talsmanden siger samtidig, at Gillard vil holde en pressekonference straks efter.

Ifølge den australske valglov, skal premierministeren søge om tilladelse til at udskrive valg hos generalguvernøren, som derefter opløser parlamentet.

Politiske kommentatorer og kilder i Australiens regerende Labour-parti har i de seneste dage spået, at Gillard ville besøge Bryce i denne weekend og derefter udskrive parlamentsvalg til afholdelse 21. eller 28. august.

Generalguvernørens officielle residens i en forstad til Canberra er belejret af pressefolk, der venter på, at premierminister Gillard skal ankomme.

Julia Gillard blev Australiens første kvindelige premierminister for tre uger siden, da hun overtog embedet efter Kevin Rudd. Det skete efter at Rudd var trådt tilbage, da han stod over for at tabe en afstemning i sit eget Labour-parti.

Rudd havde længe været særdeles populær, men var kommet i kraftig modvind efter at han fremlagde en ny minedriftsskat og skrinlagde et system for handel med CO2-kvoter. Partifællerne væltede Rudd, da mange mente, at han pludselig udgjorde en for stor risikofaktor op til næste valg.

/ritzau/AFP

Det synes nu så godt som sikkert, at Australiens nye premierminister, Julia Gillard, vil udskrive parlamentsvalg lørdag.

Offentliggjort Sidst opdateret