WHO advarer mod tobaksfirmas milliard til røgfri verden
- Vildledningen fortsætter i dag med selskaber, herunder Philip Morris, som markedsfører tobaksprodukter på måder, som misvisende foreslår, at nogle tobaksprodukter er mindre skadelige end andre, skriver WHO. Foto: /ritzau/AP/Toby Talbot
/ritzau/AP/Toby Talbot
Regeringer bør afvise initiativ fra Philip Morris, som vil oprette fond til en verden uden røg, siger WHO.
WHO opfordrer regeringer verden over til at afvise tobaksselskabet Philip Morris' plan om at oprette en fond, der skal fremme en "røgfri verden".
Philip Morris vil investere en milliard dollar i fonden, svarende til 6,3 milliarder danske kroner.
Men tobaksindustrien og dens lobbyvirksomheder har ført folk bag lyset, mener FN-organisationen.
Cigaretvirksomhederne har ikke informeret korrekt "om den risiko, der følger med andre tobaksprodukter", skriver WHO i en pressemeddelelse.
- Vildledningen fortsætter i dag med selskaber, herunder Philip Morris, som markedsfører tobaksprodukter på måder, som misvisende foreslår, at nogle tobaksprodukter er mindre skadelige end andre, skriver WHO.
Formålet med Philip Morris' fond skulle være at få kunderne til at droppe smøgerne og i stedet kaste sig over andre produkter, hvor der ikke brændes tobak.
Nyhedsbureauet Bloomberg skrev for to uger siden, at Philip Morris-fonden skulle ledes af en tidligere ansat hos netop WHO.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned