BILLEDSERIE: 260 lyttede med da Copenhagen Phil, fire solister og Københavns Drengekor besøgte Nakskov.
M M
ens WarrerensWarrer
OffentliggjortSidst opdateret
En 20 minutters forsinkelse var årsag til, at mange af de 260, som i aftes ville opleve Bachs Juleoratorium i Sankt Nikolai kirke i Nakskov, måtte vente udenfor i kulden.
Indenfor tøede alle dog hurtigt op, da Copenhagen Phil, fire solister og Københavns Drengekor, som også tæller voksne sangere, istemte de første tre kantater af juleoratoriet.
Fem timer før koncerten rykkede et flyttefirma ind og begyndte at opstille lysanlæg og den platform, som sangerne stod på. At sende juleoratoriet på rejse er en større, logistisk operation. To lastvogne fyldt med materiel, herunder musikernes instrumentbokse, hvoraf flere vejer 300 kilo, og to store rejsebusser til musikere og sangere.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie