Vejrpigen Sara Maria Franch-Mærkedahl og crooneren James Sampson er stukket af med cirkus.
Birgitta AndersenBirgittaAndersen
OffentliggjortSidst opdateret
I går aftes rykkede en by atter ind i byen. Mens solnedgangen malede Maribo i purpurfarver, rumlede karavanen af cirkusvogne ind på pladsen ved hallerne, og det store telt blev hejst.
Under den stjernebesatte teltdug har generationer af børn lagt nakken benovet bagover, indsnuset blandingen af savsmuld, store dyr og popcorn - og spejlet drømmende øjne i pailetternes glitter.
I år sidder palietterne på Sara Maria Franch-Mærkedahl og James Sampson. Vejrpigen og sangeren udlever deres barndomsdrøm. De er stukket af med cirkus.
Cirkuslivet er ikke helt fremmed for Sara Maria. Hendes far var artist, og som lille var hun med.
- Jeg har kendt cirkus og Benny (Berdino, red.) hele mit liv. Det gav god mening at sige ja, da de spurgte. Da jeg var barn i cirkus, tullede jeg jo bare rundt, som vores børn gør nu. Nu får jeg chancen for at opleve cirkuslivet, som min far oplevede det.
Annonce
James var et af de børn der lagde nakken tilbage og drømte om cirkus.
- Jeg var vild med artisterne, der hang oppe under teltdugen med total dødsforagt. Men så fandt jeg ud af, at jeg kunne synge. Og så blev det ligesom det, jeg skulle. Men nu kan jeg kombinere cirkusdrømmen med det, jeg er bedst til. Det er helt perfekt.
Sara Maria og James kan opleves i Cirkus Arena fra klokken 17 i dag på pladsen ved Maribo Hallerne.
Læs mere Cirkus Arenas to nyeste medlemmer i onsdagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie