Busser aflyst og skoler lukket på grund af sne

Hovedparten af de større veje på Lolland-Falster er nu så farbare, at politiet har ophævet den generelle restrektionen af, at al uødig udkørsel frarådes. Det oplyser vagtchef Kenneth Pedersen mandag morgen.
- Statsvejene skulle være fremkommelige nu, men der er dog stadig problemer på nogle af kommunevejene på de sydlige dele af Lolland og Falster, fortæller han.

Movia oplyser, at, der er ændringer og aflysninger på en række busruter. Klokken 13.14 så status på busserne således ud:

Linje 22 aflyst. Vi henviser i stedet til linje 23.
Linje 23 betjener ikke Lalandia, Kongeleddet og Lolland Falster Airport.
Linje 31 mellem Holeby og Nykøbing F. kører kun på hovedvejen.
Linje 452, 460, 461 kører ikke.  

Regionstog oplyser, at togene på Lollandsbanen nu atter kører normalt efter søndagens uheld, hvor en genstand på sporet afsporede et tog.
DSB oplyser, at toget til Hamborg nu atter kører mellem Rødby og Hamborg. Toget var først på mandagen aflyst på strækningen på grund af sne og snefygning i Nordtyskland.

Margretheskolen i Maribo oplyser desuden, at skolen er lukket mandag på grund af vejret.
Det samme gælder Reventlow Lilleskole i Søllested, og også Dannelunde Skole meldes lukket i dag.

Lolland Færgefart oplyser, at Askø-færgen aflyser følgende afgange mandag på grund af svære isskruninger:
Fra Bandholm klokken 12.15 og 16.30, og fra Askø klokken 12.45 og 16.00. Sidste afgang fra Askø er klokken 14.45 og fra Bandholm klokken 16.00. Passagerer skal også være opmærksomme på, at der sejles med forsinkelser på de øvrige afgange.

Se billeder fra snesituationen søndag her

Se billeder fra snesituationen mandag her

OPDATERET 13.15: Flere busruter på Lolland er enten aflyst eller kører ikke ad normal rute. Lollandsbanen kører normalt.

Offentliggjort Sidst opdateret