Et tordenvejr med skybrud ramte ifølge TV2 Vejret dele af Lolland og Falster i nat, og der meldes om skybrud flere steder på Lolland.
Og allerede i morgen formiddag, fredag, har vi så igen-igen udsigt til regn over Sydhavsøerne, og lokalt er der risiko for, at der kan komme kraftige byger. Det fortæller meteorolog Peter Holst fra vejrtjenesten ConWx.
- Prognoserne er meget usikre på, præcis hvordan det rammer os, og der kan være store lokale forskelle. Umiddelbart ser det ud til, at der generelt i det sydøstlige Danmark vil falde 10-12 milimeter.
- Men ligesom vi har oplevet tidligere, så kan det sagtens være, at eksempelvis Gedser er uheldig at blive ramt af nogle kraftige byger, mens der måske næsten ikke falder noget regn i Rødby, siger Peter Holst.
Og den type af regnvejrsområder vil vi i de kommende dage få en hel del af.
- Det bliver ikke nogen meget store sammenhængende nedbørsområder med dagsregn, men mere nogle små skrappe nedbørsområder, som kan give pæne mængder vand på kort tid.
- Til gengæld kan vi glæde os over, at det ser ud til, at det kun holder frem til på tirsdag. Fra onsdag i næste uge tyder det på, at vi får markant pænere og mere tørt vejr igen, fortæller Peter Holst.
Temperaturerne kommer dog næppe meget højere op end 20 grader, tilføjer han.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie