15-årig får fængselsdom for bippende taske i lufthavn
Personalet i lufthavnen blev skræmt, da dreng med bippende taske ville lave video til YouTube.
En 15-årig dreng fra Norge kan ikke sætte sine ben lovligt i Danmark i de næste seks år, fordi han tidligere denne måned skræmte personalet i Københavns Lufthavn, da han ville lave en - i sin egen optik - uskyldig drengestreg.
Onsdag har Københavns Byret idømt drengen en straf på 30 dages fængsel, og derudover er han blevet udvist af Danmark og må ikke vende tilbage i seks år.
- Han er fortsat varetægtsfængslet med henblik på udvisning, fortæller advokaturchef Helle Just Krag fra Københavns Politis Station Bellahøj.
Drengen er dømt for at have henvendt sig til en medarbejder ved indtjekningsskranken med en taske, som udsendte bip-lyde.
Ved episoden, som fandt sted 12. august, sagde drengen noget i retning af: "Sorry, I have to do this." Det fik personalet til at frygte, at der var tale om en bombe, og politiet blev tilkaldt.
Drengen blev efterfølgende varetægtsfængslet, og ved grundlovsforhøret 13. august fortalte han i retten, at der udelukkende var tale om en drengestreg.
En kammerat filmede episoden på en mobiltelefon, og det var meningen, at optrinnet skulle lægges ud på YouTube i håb om at få så mange seere, at det kunne kaste en skilling af sig.
Onsdagens retsmøde er blevet behandlet som en tilståelsessag. Her har drengen erkendt sig skyldig i straffelovens bestemmelser om trusler og en bestemmelse, som handler om at forårsage politiets udrykning - uden grund, vel at mærke.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned