En 44-årig mand fra Esbjerg har torsdag aften mistet livet, da han i sin bil kom over i den forkerte vognbane og kørte frontalt ind i en modkørende varebil. Manden blev formentligt dræbt på stedet.
Ulykken fandt sted på Tingvejen lidt syd for Grindsted, oplyser vagtchefen for Sydøstjyllands politi, Hans Hoffensetz.
- Den 44-årige mand kommer kørende på Tingvejen mod Sydvest, da han af ukendte årsager kommer over i den modsatte vognbane, hvor han kører frontalt ind i en varebil, siger Hans Hoffensetz.
Ulykken fandt sted omkring klokken 22.45 torsdag aften.
Manden i varebilen, en 29-årig mand også fra Esbjerg, blev efterfølgende overført til sygehuset i Esbjerg, men han slipper efter alt at dømme billigt fra ulykken.
- Han er blevet syet for en flænge i panden, og for en sikkerhed skyld - der er en enorm kraft, når to biler kører frontalt ind i hinanden - er han blevet til observation natten over.
Ifølge politiet bliver årsagen til ulykken svær at finde.
Hastighedsgrænsen på Tingvejen er 80 kilometer i timen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned