Advokat dømt for læk i drabssag

En nordsjællandsk advokat må ikke arbejde med straffesager det næste år. Det bestemte Retten i Hillerød fredag, efter at manden blev fundet skyldig i at have lækket fortrolige oplysninger i en drabssag.

Advokaten blev desuden idømt en fængselsdom på 30 dage. En straf, der blev gjort betinget, og som ikke bliver udløst, hvis advokaten ellers holder sig på dydens smalle sti det næste år.

- Vi finder, at der ikke er nogen rimelig tvivl om, at det er tiltalte, der har videregivet oplysningerne i sagen, lød det fra retsformanden i forbindelse med dommen.

Advokaten ankede dommen til landsretten, og dommeren i Hillerød valgte at forlænge det navneforbud, som beskytter manden mod at få sit navn offentliggjort.

Advokaten repræsenterede i 2007 en mand, der var sigtet i sagen om det såkaldte Smørum-drab, hvor 65-årige Freddie Olin Petersen blev dræbt under et hjemmerøveri.

Undervejs indledte han et forhold til sin klients mor, men det skete ifølge advokaten selv først, efter at han var trådt tilbage som forsvarer for sin klient.

Ifølge anklagemyndigheden blev forholdet dog indledt inden da, og det har angiveligt været hans motiv for at lække de fortrolige oplysninger.

Det drejer sig blandt andet om fortrolige oplysninger fra lukkede retsmøder, hvor det blandt andet blev bestemt, at politiet skulle overvåge internetkommunikation hos en anden mistænkt i sagen.

Også oplysninger om en bil, der er blevet sat i forbindelse med drabet, er sluppet ud til uvedkommende, og det er også advokatens ansvar, vurderede Retten i Hillerød.

Undervejs i sagen blev anklagemyndigheden afskåret fra at føre en række vigtige beviser. Det drejer sig om telefonaflytninger og sms-beskeder af kommunikation mellem advokaten og moren til hans klient.

De oplysninger fik politiet fat i i forbindelse med efterforskningen af drabssagen. Dermed er det et såkaldt tilfældighedsfund, da det ikke var det, politiet regnede med at finde ved aflytningen.

Den slags må ikke bruges som bevis i en anden straffesag, og anklager Bettina Engmark måtte derfor afstå fra at føre det som bevis.

/ritzau/

En nordsjællandsk advokat forpurrede politiets efterforskning i sagen om Smørum-drab ved at lække oplysninger.

Offentliggjort Sidst opdateret