Anklager kræver svensk dreng idømt mere end ti år for drabstogt
En 17-årig svensk dreng er kendt skyldig forsøg på manddrab. Han blev bestilt til at tage fra Sverige til Danmark for at dræbe en mand med "LTF" tatoveret i ansigtet. Han ledte blandt andet efter manden på Blågårds Plads, men han fandt ham aldrig. (Arkivfoto). Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
En nu 17-årig svensk dreng affyrede skud på offentlig plads, og derfor bør straf skærpes, mener anklager.
Specialanklager Andreas Emil Christensen kræver en 17-årig svensk dreng idømt ti år og seks måneders fængsel for drabsforsøg i Danmark.
- For mig at se, er det meget skærpende, at han ikke har begået drabsforsøget spontant. Han har efter aftale om betaling besluttet at tage herover fra Sverige for at dræbe et menneske, han aldrig har set før.
Sådan lyder det fra anklageren i Københavns Byret tirsdag, hvor drengen tidligere på dagen blev fundet skyldig.
Hans forsvarer, Else Præstegaard, mener ikke, at han bør idømmes mere end otte års fængsel.
Drengen blev sidste sommer bestilt til at dræbe en mand med en LTF-tatovering i ansigtet.
På et elløbehjul bevæbnet med pistol ledte han på flere adresser i København efter manden uden held.
Han endte med at affyre skud mod to mænd, der passede ham op på Blågårds Plads, da han var på jagt efter den tatoverede.
Det bør også afspejle sig i straffen, at forbrydelserne foregik på en offentlig plads, mener anklageren.
- Det er næppe gået jeres næse forbi, at vi i København har set flere tilfælde, hvor meget unge svenskere kommer herover for at begå kriminalitet. De kommer herover og skyder. De smider med håndgranater. Den tendens skal vi have stoppet, siger anklager Andreas Emil Christensen.
- De svenskere, der sidder i Sverige nu og overvejer at tage herover for at begå alvorlig kriminalitet, de skal kunne se på denne her dom, at det slår man hårdt ned på i Danmark, tilføjer han.
Han kræver desuden drengen udvist af Danmark for bestandigt.
Dommen bliver afsagt tirsdag klokken 14.
Sagen er en af flere, hvor unge svenskere har begået grov kriminalitet på bestilling i Danmark.
I begyndelsen af februar i år blev en svensk dreng idømt fem et halvt års fængsel for drabsforsøg på mindst én person med tilknytning til rockerklubben Comanches' klubhus på Lyngager i Brøndby.
Omtrent en måned senere blev en anden svensk dreng idømt seks og et halvt års fængsel for ligeledes at have forsøgt at dræbe en eller flere personer med tilknytning til Comanches' klubhus i Brøndby i samme måned - april sidste år.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned