Betinget fængsel for bordbombe
Arkivfoto Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen, arkivfoto
16-årig dreng fik betinget fængselsdom for at genere lokomotivfører.
Umiddelbart lyder det langt ude af proportioner, at en 16-årig drengs affyring af en slags bordbombe endte med at skulle afgøres i en domsmandssag ved Retten i Nykøbing.
Men det var ikke desto mindre tilfældet i går, hvor en 16-årig dreng blev idømt 20 dages betinget fængsel for at affyre bordbomben mod en lokomotivfører og for efterfølgende at optræde truende overfor lokomotivføreren.
Når en sag af det omfang overhovedet endte i en retssag, hænger det sammen med, at den 16-årige tilhørte en gruppe af unge, der gennem længere tid havde generet både personale og andre rejsende på og omkring banegården i Nakskov.
Episoden med bordbomben fandt således sted en eftermiddag i december, hvor politiet havde rigeligt at gøre med bandekonflikten i Nakskov og havde indført nul-tolerance overfor det, ordensmagten kalder utryghedsskabende adfærd.
Den eftermiddag havde en flok råbt efter lokomotivføreren, da han gik ind til sin frokoststue, og da han kom ud og skulle køre toget igen, affyrede den 16-årige bordbomben, som indeholdt konfetti, og kastede efterfølgende hylsteret i retning mod lokomotivføreren.
Læs mere om grundlaget for dommen, i fredagens Folketidende.
KLIK her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned