Det var en 30-årig mand fra Aarhus og en 32-årig mand fra Bjerringbro, der mistede livet ved en soloulykke ved Ålum nær Randers.
Mændene blev fundet i en Audi A8, som på grund af høj fart er forulykket på Gl. Viborgvej på et sted, hvor vejen svinger.
- Bilen var nærmest kastet væk fra vejen og ud over en skrænt, siger politikommissær Mogens Brøndum fra Østjyllands Politi.
- Den har uden tvivl kørt meget stærkt, tilføjer han.
Den Audi som mændene kørte i, var stjålet, og i bilen lå flere stjålne nummerplader.
Ulykken sker kort tid efter presseomtalen af et tyveri af en anden Audi i Randers.
TV 2 Nyhederne bragte mandag aften et indslag om en salgsdirektør, der havde åndsnærværelse nok til at tage billeder af en ung mand, som kørte væk i mandens bil.
Politiet mener, at de dræbte er identiske med den fotograferede biltyv og dennes kammerat.
Audien, som biltyven blev fotograferet i blev senere samme aften fundet, efter at biltyven var kørt galt. Politiet mener, at han efter uheldet blev samlet op af sin kammerat.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned