Brand i metalskrot udviklede giftig røg i Frederiksværk
Brand udvikler ikke længere giftig røg, og folk kan igen gå ud. Slukningsarbejdet vil vare til ud på natten.
Beboerne i Frederiksværk kan igen gå udenfor, da en brand i metalskrot ved stålvalseværket ikke længere udvikler giftig røg.
Det skriver Nordsjællands Politi lidt efter midnat natten til lørdag i en beredskabsmeddelelse.
Klokken 17.31 fredag blev der slået alarm om brand i stålvalseværkets oplag af metalskrot. Det oplyste Nordsjællands Politi.
- Det er 100 meter langt, 10 meter bredt og omkring fem meter højt, fortalte vagtchef Dan Houtved.
- Det er omkring 10 meter i længden, der brænder. Det svarer til 500 kubikmeter, og man er ved at isolere det, der brænder, fra resten, så ilden ikke breder sig, fortsatte han.
Ifølge vagtchefen vil branden først være slukket ud på natten.
Region Hovedstadens Beredskab skriver på Twitter, at man har tilset én patient i forbindelse med branden.
Årsagen til branden kendes ikke.
Har man indåndet røg fra branden og bliver dårlig, opfordrer Rigspolitiet til, at man kontakter lægevagten.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie