En dommer i Miami i USA har afvist danskeren Camilla Broes ønske om at udsætte retssagen mod hende, indtil det er afgjort, om den er forældet eller ej.
Kvinden sidder fængslet i den amerikanske millionby på grund af en anklage om talrige smuglerture med ecstasy i 1990'erne.
I september sidste år blev hun udleveret fra Danmark til retsforfølgelse i narkotikasagen. Men hendes forsvarer, advokat Theresa Van Vliet, hævder, at sagen er forældet.
Dette spørgsmål har retten endnu ikke taget stilling til, men derimod slog dommer Federico A. Moreno tirsdag fast, at selve retssagen som planlagt skal begynde den 11. januar.
Anklagemyndigheden vil føre flere vidner mod danskeren, heriblandt en tidligere agent i DEA, Drug Enforcement Agency, som i sin tid efterforskede sagen.
Men Camilla Broe blev ikke stillet for retten. Hun forlod i 2001 USA for at rejse tilbage til Danmark med sin datter.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned