Drabsdømt sigtes efter voldsom flugt

Efter den dramatiske flugt fra Glostrup Hospital ønsker politiet at få varetægtsfængslet den 25-årige Danni Meisler, der blev fanget tirsdag ved middagstid.

En dommer skal onsdag tage stilling til kravet.

To fængselsfunktionærer blev truet med pistol af et par mænd, som på den måde fik befriet Danni Meisler fredag i sidste uge.

Meisler afsoner en dom på 14 års fængsel for drab.

Det er strafbart at flygte enten som anholdt eller fængslet.

Inden Meisler tirsdag blev afsløret i en lejlighed i Rødovre, anholdt politiet en dreng på 17 år og sigtede ham for at have deltaget i aktionen ved Glostrup Hospital.

Den 17-årige er nu varetægtsfængslet, men politiet leder fortsat efter to andre, der skal have deltaget i befrielsen af den drabsdømte.

Meisler skulle til undersøgelse på hospitalet, fordi han havde ondt i hoften.

Men af personalet i Statsfængslet i Vridsløselille fik han i god tid besked om turen uden for murene - og det gav ham ifølge politiets mistanke lejlighed til at arrangere flugten.

/ritzau/

Dommer skal afgøre, om Danni Meisler skal varetægtsfængsles efter befrielsesaktion ved Glostrup Hospital

Offentliggjort Sidst opdateret