Drabssigtet hængte sig i cellen

Den 42-årige drabssigtede mand fra Herning, der forud for et planlagt grundlovsforhør begik selvmord, hængte sig i sin celle. Det bekræfter vicepolitiinspektør Fritz Kjeldsen fra Østjyllands Politi.

Politiet vil ikke oplyse, om manden har efterladt sig nogen beskeder eller på anden måde oplyst, hvor den forsvundne Lisbet Nielsen fra Århus befinder sig.

- Det er vi ikke kommet nærmere, men vi eftersøger fortsat Lisbet, siger Fritz Kjeldsen.

Han siger, at politiet stadig håber at finde kvinden.

- Vi må nu koncentrere os om de tekniske beviser, spor og forhøringer i sagen og bruge det som udgangspunkt for den videre efterforskning, siger han.

Fritz Kjeldsen henviser til kriminalforsorgen om de nærmere omstændigheder omkring mandens selvmord og om hans tilstand op til.

Den drabssigtede skulle have været i grundlovsforhør klokken 14 lørdag, men arrestpersonale fandt manden død i sin celle omkring klokken 12.30. Statsadvokaten er informeret om sagen.

Manden har tidligere ved kvælning dræbt to unge kvinder i Vestjylland. I 1983 dræbte han i en alder af 16 år i et anfald af jalousi en 15-årig kæreste, der brød med ham. Han fik tre års fængsel for vold med døden til følge.

I 1991 kvalte han i en alder af 23 år en 21-årige kvinde og blev dømt til anbringelse på et psykiatrisk hospital, idet han blev fundet skizofren.

/ritzau/

Få timer før et planlagt grundlovsforhør hængte drabssigtet mand sig i cellen. Politiet håber nu at finde eftersøgt kvinde ud fra tekniske spor og forhøringer.

Offentliggjort Sidst opdateret