Omkring 40 tilhørere var til stede i retssalen, da retsformand Henrik Munkholm onsdag formiddag læste rettens afgørelse op.
Jimmy Paaske har gennem hele sagen nægtet sig skyldig, men retten har altså vurderet, at beviserne mod ham er så stærke, at han skal dømmes.
37-årige Lisa Sofie Engelhardt Andersen blev sidst set den 22. december 2010. Nytårsdag 2011 blev hun fundet dræbt og nedgravet ved en rideskole i Herlev.
Hendes tidligere samlever gennem 15 år har været fængslet for drabet siden da.
Under sagen har Jimmy Paaske hårdnakket påstået, at han tilbragte aftenen den 22. december og den efterfølgende nat hos sin mor. En forklaring, som moren har bakket op. Men det alibi overbeviste ikke retten.
Ifølge retsformanden har man lagt væk på de skiftende forklaringer, som både Jimmy Paaske og hans mor har givet undervejs i sagen.
- På den baggrund er det ubetænkeligt at tilsidesætte tiltaltes forklaring som utroværdig, siger Henrik Munkholm.
Et andet bevis i sagen har været dna på liget og dna på en jakke, som blev fundet hos Jimmy Paaske.
Paaske har forklaret dna'et på liget med, at det måtte være kommet under et samleje den 19. december, eller da han først på eftermiddagen den 22. mødte Lisa på den tandlægeklinik, hvor hun arbejdede.
Retten lagde blandt andet vægt på, at ansatte fra klinikken har fortalt, at de ofte spritter hænderne af og vasker dem, og dna'et må derfor være afsat på Lisa, efter at hun og Jimmy Paaske så hinanden i klinikken.
Sagen fortsætter med udmålingen af en straf til Jimmy Paaske.
Først skal anklager og forsvarer fremlægge deres bud på en passende straf, og derefter vil retten træffe en afgørelse. Der falder dom senere onsdag.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned