Evakueret efter kemikalie-uheld

Virksomheden K. Balling-Engelsen i Maribo. Foto: Lars Dalsig

En rest kemikalie i en tromle gav tirsdag middag anledning til en fire timer lang indsats for Lolland-Falster Brandvæsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

På virksomheden K. Balling-Engelsen, der producerer skumprodukter, i Maribo måtte både produktionslokaler og kontorer rømmes af personalet klokken 12.40 i går, tirsdag, mens kemieksperter fra Beredskabsstyrelsen, og indsatsfolk i beskyttende kemikaliedragter fik skaffet sig et overblik over situationen efter en uheldig blanding i virksomhedens kælder.

Ingen kom til skade i forbindelse med uheldet.

Det var en automatisk brandmelder, der havde registreret røg og damp i produktionslokalet, og sendt alarmen afsted. Ud over produktionslokalet, viste det sig at der at være damp i kælderen, hvor blandingen var sket ved et uheld.

Efter fire timer var luften i lokalerne ren igen: I kælderen havde den uheldige blanding i mellemtiden forvandlet sig til skum.
Derefter kunne de evakuerede medarbejderne vende tilbage til deres job, og de mange indsatsfolk forlade stedet.

Foto: Jan Knudsen
Foto: Jan Knudsen