Falck får assistance af forsvarets køretøjer
Foto: Falck i Nykøbing F. har bedt om assistance af forsvarets køretøjer.
Arkivfoto
Ambulancer og brandkøretøjer skal kunne komme frem.
Falck i Nykøbing F. får nu assistance af forsvaret, så det stadig vil være muligt at komme frem med ambulancekørsel og brandkøretøjer på de veje på Sydfalster og i Vantore-området, som fra lørdag formiddag har været blokeret af sneen.
- Vi er i kontakt med forsvaret og regner med, at der vil blive udstationeret militære køretøjer på Falckstationen her i Nykøbing F. hvorfra vi kan dække de berørte områder. Ligeledes arbejder vi på at få Civilforsvaret i Næstved til at udstationere deres terrængående slukningskøretøjer hernede, så vi kan nå frem igennem snedriverne i tilfælde af brand, siger stationsleder Bjørn Nielsen, Falck i Nykøbing.
Han vurderer, at fygningssituationen er værst syd for Marrebæk på Sydfalster, og i et bælte fra Fuglsang mod Nysted på det sydøstlige Lolland.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned