Forsvarer kræver nye øjne på PET-papir i sag om terror
Advokat: Flere udenlandske forskere bør flyve til København for at vidne i sag om kurdiske millionindsamlinger
For anden gang vil anklagere forsøge at få dømt 10 mænd for at have indsamlet millioner af kroner til den kurdiske oprørsbevægelse PKK.
Men nogle af forsvarerne ønsker at få nye oplysninger på bordet i Østre Landsret.
For eksempel er det nødvendigt med et kritisk blik på en erklæring fra Politiets Efterretningstjeneste, mener en af forsvarerne, advokat Gert Dyrn.
Derfor kræver han, at der gennemføres en "uafhængig analyse" af erklæringen fra Center for Terroranalyse under PET.
Papiret opregner en stribe tilfælde af bombesprængninger og andre voldelige begivenheder, som tilskrives PKK.
- Vi har bedt om et rammebeløb op til 150.000 kroner til at få gennemført en vurdering af papiret fra PET. Vi ønsker at få afklaret med hvilken sikkerhed, man kan henføre angrebene til PKK, siger advokaten.
Desuden ønsker han en håndfuld udenlandske forskere indkaldt som vidner.
- Jeg ønsker en bedre belysning af karakteren af konflikten mellem PKK og den tyrkiske stat. Hvis der er tale om en væbnet intern konflikt, kan det få stor betydning for sagens udfald, mener advokaten.
Handlinger udført af væbnede styrker i en intern væbnet konflikt kan nemlig ikke retsforfølges som terrorisme, fremgår det af en såkaldt rammeafgørelse fra EU.
Ifølge advokaten er det forkert at sammenligne PKK med for eksempel Farc i Colombia eller Rote Armé Fraktion i Tyskland.
Andre nye vidner bør ifølge Gert Dyrn fortælle om, hvordan PKK opfattes af den kurdiske befolkning.
- På nogle måder minder kurderne om det jødiske samfund. Det er det bedst organiserede eksilsamfund ved siden af jøderne. Spørgsmålet er, hvordan PKK indgår i denne sammenhæng, siger Gert Dyrn.
Andre forsvarere har krævet, at PKK's fængslede leder, Abdullah Öcalan, afhøres under sagen i landsretten - eventuelt via video.
Sidst på måneden ventes dommerne at tage stilling til ønskerne. Selve sagen går i gang i august.
Ved dommen i Københavns Byret i oktober sidste år blev samtlige 10 frifundet for økonomisk støtte til terror.
Men anklagemyndigheden har altså anket til landsretten.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie