Selv om han en gang tidligere har fået det gule kort af retsvæsnet, så er en nu 23-årig mand igen sluppet for at blive smidt ud af landet.
Manden har nu fået 15 måneders fængsel i landretten. Det er et gevaldigt løft i forhold til byrettens dom på kun seks måneder bag tremmer.
Anklageren havde anket sagen for at få manden udvist. Men Østre Landsret har vurderet, at manden har så lille en tilknytning til Kroatien, at han skal have lov at blive her i landet endnu en gang.
Den 23-årige Jura Levakovic er dømt for røveri mod en bilist ved Nørreport i København. Offeret har forklaret, at hans bil blev påkørt bagfra af den 23-årige, der meget truende krævede at få penge til at dække skaderne.
Han løftede op i sin bluse, så en pistollignende genstand kom til syne, og derfor sagde bilisten ja til at gå med til den nærmeste dankort-automat, hvor han hævede 2500 kroner.
Levakovic fik i 2008 to års fængsel og en betinget udvisning i en anden røverisag. Han stod altså til et rødt kort, hvis han igen trådte ved siden af.
Men fordi han kom til Danmark som et-årig og har hele sin familie her og slet ikke taler kroatisk, så slipper han igen med en betinget udvisning.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned