Håndværker faldt igennem loft til børnehaveklasse i Solrød
I forbindelse med asbestarbejde faldt en håndværker igennem et loft til et klasseværelse, skriver medie.
En håndværker er fredag formiddag faldet igennem et loft til en børnehaveklasse på Munkekærskolen i Solrød.
Det skriver B.T., som har set en besked, der er sendt på platformen Aula.
Midt- og Vestsjællands Politis kommunikationsafdeling bekræfter hændelsen over for Ritzau. Politiet oplyser, at ingen er kommet alvorligt til skade.
- Han (håndværkeren red.) har ikke ramt nogen af børnene, og der er ikke nogen, der er kommet alvorligt til skade, lyder det.
Ulykken skete ifølge B.T., da der blev arbejdet med asbestsanering på taget oven på klasseværelset.
- Bygherre og kommunen tager sig af det nu, så der er gode folk på sagen. Vi har flyttet børnene over i nogle andre lokaler, siger skoleleder Carsten Hansen til B.T.
Ifølge mediet har man indstillet asbestarbejdet på hele skolen.
Politiet modtog en anmeldelse om sagen klokken 10.50. Omkring klokken 13.30 fredag er der fortsat en patrulje på adressen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned