Klimakvinder risikerer igen fængsel

Betinget fængsel er ikke nok. Anklagemyndigheden går nu efter at få sendt to af klimaaktivisternes talskvinder i fængsel.

De to, Tannie Nyboe og Strine Gry Jonassen, fik i sidste måned en betinget fængselsdom, da de blev fundet skyldige i at opfordre til vold mod politiet.

- Vi har anket til skærpelse. Vi mener, at det skal koste en ubetinget frihedsstraf, siger statsadvokatassessor Henrik Aagaard.

Det var under den store klimademonstration foran Bella Centeret for et år siden, at de to kvinder blev anholdt, da de stod på en højtalervogn og råbte push, push, push.

Målet var, at få aktivisterne til at bryde gennem politiets afspærringer og ind til deltagerne i Cop15-mødet.

I byretten fik de fire måneders betinget fængsel. Efter dommen valgte de to ikke selv at anke til landsretten.

/ritzau/

Sagen om talskvinder fra klimademonstration kommer nu for landsretten i et forsøg på at få skærpet straffen.

Offentliggjort Sidst opdateret