Lastvognstog kørte galt - måtte undvige rådyr

Det var Toreby Bjærgning, der blev tilkaldt til at få lastvognen og sættevognen trukket fri og på ret køl igen. Foto: Privatfoto

Et par rådyr var natten til mandag årsag til et trafikuheld med en større oprydning til følge på Lolland.

Offentliggjort Sidst opdateret

VOLSHAVE Et par rådyr, der i nat omkring klokken 01.40 krydsede Højrebyvej, hvor Volshave Skovvej munder ud, blev anledning til en større efterfølgende oprydning, som har påvirket trafikken.

En 43-årig lastvognchauffør fra Næstved forsøgte at undvige rådyrene, men ramte i stedet en kantsten på en chikane. På den måde mistede chaufføren herredømmet over lastbil og sættevogn, og køretøjet endte delvis ude i marken - dog ikke længere ude, end begge spor på Højrebyvej var spærret.

Lolland-Falster Brandvæsen blev kaldt til stedet, fordi alt godset på lastbilen i forbindelse med ulykken væltede af. Det drejede sig blandt andet om nogle tanke med diesel.

- Vi blev rekvireret af politiet, fordi der var gået hul på tankene. Vores opgave var derfor at få stoppet det spild af diesel, der var i gang. Det gjorde vi ved at tømme tankene, fortæller indsatsleder ved Lolland-Falster Brandvæsen Henrik Brøndbjerg Christensen.

Han oplyser, at der nu skal foretages en vurdering af, hvordan der skal ryddes op efter den diesel, som nåede at løbe ud på marken.
Chaufføren kom ikke noget til.