LOLLIK ANHOLDT: ERKENDER MILLION-SALG AF KOPICIGARETTER

Arkivfoto: Anders Knudsen

Mand fra Lolland anholdt efter ransagning. Han kan nu vente et afgifts- og bødekrav fra staten på mere end fem millioner kroner.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det kommer til at koste en 30-årig mand fra Vestlolland dyrt, at han tirsdag blev afsløret i grov afgiftsunddragelse i form af et enormt salg af kopicigaretter.

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi oplyser onsdag eftermiddag i en pressemeddelelse, at manden har erkendt at have solgt ikke mindre end 1,6 millioner kopicigaretter til en kundekreds på Lolland, Falster og i Jylland.

Det sker, efter at politiets udlændingekontrolafdeling tirsdag gennemførte ransagninger tre steder på Lolland-Falster og her fandt dokumentation for 80.000 cigaretter af mærkerne Prince og Marlboro.

Ifølge politiet kan manden udover en strafferetslig sanktion også se frem til et afgifts- og bødekrav fra Skat på mere end fem millioner kroner.

- Derfor har politiet også beslaglagt bil, indeståender i bank og sikret andre værdigenstande, så flest mulige penge går retur i samfundets fælleskasse. Vi anser med denne aktion, at det konkrete salgsled på Lolland-Falster er lukket ned, siger politikommissær Carsten Høj Hansen i pressemeddelelsen.

Kopicigaretter kan kendes på, at de ikke har banderole, hvilket er et bevis fra myndigheder på, at der er betalt afgift.

De cigaretter, der blev fundet i denne sag, var desuden pakket i en løsere cellofanindpakning end fra de anerkendte producenter, oplyser politiet.

Politiet fraråder i det hele taget, at man køber cigaretter af privatpersoner.

Organiseret salg af kopi- eller smuglercigaretter er en indtægtskilde for kriminelle, og uanset hvem sælgeren er, befinder der sig for det meste mere hårdkogte kriminelle et sted ovenover i hierarkiet, siger Carsten Høj Hansen.