Det var en mail, der fik politiet til at sigte tidligere forsvarsminister Søren Gades (V) daværende spindoktor, Jacob Winther, i den såkaldte lækagesag.
Det kom frem i Københavns Byret torsdag eftermiddag.
Winther er sigtet for, at det var ham, der i 2007 lækkede til TV2's Rasmus Tantholdt, at Søren Gade ville sende danske jægersoldater til Irak.
Det var filminstruktør Christoffer Guldbrandsen, der i januar i år fremsatte beskyldninger mod Winther for at stå bag lækagen, og siden har hans advokat, Anders Németh hævdet at have beviser for den påstand i form af en lydfil.
Og det er tilsyneladende en beskrivelsen af lydfilens indhold, som er sendt fra Németh til anklagemyndigheden i august måned. Og det fik politiet til at beslutte, at Jacob Winther skal sigtes.
Ifølge Jacob Winthers forsvarer, Anders Hvass, kan selve lækagen dog stamme fra en samtale mellem Søren Gade og en dansk lejrchef i Irak om udsendelsen af danske jægersoldater.
En samtale, der skulle have foregået, mens Gade var på besøg i Irak. Og som vel at mærke blev overhørt af flere journalister, herunder Rasmus Tantholdt fra TV2.
Der er dog ikke nogen af de andre - blandt andre medrejsende journalister - der kan bekræfte samtalen mellem Søren Gade og lejrchefen. Den eneste, der tilsyneladende har fortalt politiet om samtalen, er den daværende chef for Forsvarets Efterretningstjeneste, som var med på rejsen. Det fortalte advokat Anders Hvass under retsmødet.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie