Mand anker dom om forsøg på at brænde søsters kæreste ihjel
Vestre Landsret skal kaste nye øjne på beviserne i sag om forsøg på æresrelateret drab, hvor mand blev idømt otte års fængsel i byretten for at forsøge at brænde sin søsters kæreste ihjel. (Arkivfoto). Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
En 27-årig mand blev i byretten idømt otte års fængsel for mordbrandsforsøg på Grenaa-kollegium.
Det var et spørgsmål om religion og ære, da en 20-årig mand i foråret 2023 blev forbrændt på en fjerdedel af kroppen under en påsat brand på et kollegie i Grenaa.
Det slog Retten i Randers fast i maj sidste år, da broren til brandofferets kæreste blev idømt otte års fængsel for at at have forsøgt at slå den unge mand ihjel.
- Aldrig har jeg set så klart et eksempel på, at noget kan skyldes ære som i denne her sag, lød det fra specialanklager Birgitte Ernst under et af retsmøderne i sagen.
Mandag begynder en ny række af retsmøder. Denne gang i Vestre Landsret, som over fire dage i denne uge og tre dage i den kommende skal behandles sagen på ny, efter at den dømte har anket med krav om at få nye øjne på sagens beviser.
Den dømte er i dag fyldt 27 år og har syrisk baggrund. Da han afgav forklaring under byretssagen erkendte han, at han var mødt op på sin søsters kollegieværelse på Campus Djursland, og at han havde været voldelig mod søsterens kæreste.
- Jeg sværger, at jeg ikke ønskede, at nogen skulle dø, sagde manden til rettens medlemmer, da han fik det sidste ord inden voteringen, og han nægtede sig både skyldig i drabsforsøg og ildspåsættelse.
Ifølge hans forklaring dengang frygtede han, at hans søster var på vej til at blive overfaldet og voldtaget af en fremmed, men den forklaring afviste byretten.
I første omgang kastede politiet mistanken på tre kvinder, som blev anholdt. En 19-årig og en 54-årig kvinde blev tilmed varetægtsfængslet og var tilbageholdt i en måned, inden de blev løsladt.
Den nu dømte mand blev anholdt et døgn efter branden. Under sagen i byretten kom det frem, at han både under grundlovsforhøret og til en politimand under transport til arresten skulle have tilkendegivet, at det hele var et spørgsmål om ære.
Angiveligt skulle han have sagt, at en mand og en kvinde, som er sammen uden at være gift må dræbes.
Vestre Landsret ventes at træffe afgørelse i sagen senest
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned