Mand fortsat i kritisk tilstand efter skud i København
Det var på en vandpibecafé på Åboulevard i København, at en mand blev ramt af skud lørdag aften. Foto: Rasmus Schaal Linneberg/FreeRasmus Schaal Linneberg/Free
Lørdag er tredje dag i træk, at der er skudt i københavnsområdet. En 39-årig mand er i kritisk tilstand.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
En mand er søndag morgen fortsat i kritisk tilstand, efter at han lørdag aften blev ramt af skud på en vandpibecafé i København.
Det skriver Københavns Politi på Twitter kort efter klokken syv søndag morgen.
- Den forurettede blev ramt af et skud i hovedet og er fortsat i kritisk tilstand. Nærmere information tilgår i løbet af formiddagen, oplyses det.
Ifølge TV 2 er offeret identificeret, og der er tale om en 39-årig mand. Politiet kan ikke oplyse noget om hans nationalitet.
Politiet modtog en anmeldelse om skud lørdag aften klokken 21.38.
Annonce
Manden, der blev ramt, blev ifølge politiet skudt inde på en vandpibecafé, der ligger på Åboulevard 39 mellem Frederiksberg og Nørrebro. Fire til seks personer var til stede.
Ifølge politiet flygtede den formodede gerningsmand efterfølgende fra stedet. Det vides ikke, om der var flere gerningsmænd.
- Efterforskningen af aftenens skyderi på Åboulevard fortsætter, skriver politiet søndag morgen på Twitter.
Eventuelle vidner opfordres til at kontakte politiet.
Politiet har tidligere beskrevet den formodede gerningsmand som "en ung mand med fuldskæg" og mørkt hår, cirka 175 centimeter høj.
Han bar ifølge politiet mørkt tøj, sort jakke, sorte eller blå bukser, sorte sko og handsker og et sort mundbind. Det signalement gælder stadig.
Det er tredje dag i træk, at der er anmeldelser om skud i københavnsområdet.
Torsdag blev en mand dræbt af skud på Nørrebro. Fredag blev en 17-årig dreng ligeledes dræbt af skud, mens en 15-årig dreng og en 28-årig mand blev sårede i Islev i Rødovre Kommune lidt uden for København, da der blev afgivet skud i en frisørsalon.
Politiet har indtil videre ikke kunnet oplyse, om episoderne har forbindelse til hinanden.
Københavns Politi har tidligere oplyst, at den mand, der blev dræbt på Nørrebro, er kendt af politiet "i bandesammenhæng".
Annonce
Politiinspektør Rasmus Bernt Skovsgaard fra Københavns Politi sagde lørdag aften, at de altid er meget forsigtige med at konkludere, hvad der er årsag til sådanne episoder.
Men lørdagens skyderi gør, at de i højere grad end tidligere arbejder ud fra en hypotese om, at de er relateret til bande- og rockermiljøet.
- Det er klart, at med de episoder og hændelser, der har været, er det en hypotese, der fylder mere og mere, sagde han på en pressebriefing.
Samtidig har Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse fredag anført skudepisoden i Rødovre som én blandt "en række voldelige hændelser i Storkøbenhavn, som vurderes at have relation til rocker- og bandemiljøet".
Lørdag har Michael Hellensberg, der er linjechef i efterforskningen i politikredsen, meddelt til Ritzau, at man arbejder efter flere "hypoteser", og at man "ikke udelukker noget".
Både Københavns Politi og Københavns Vestegns Politi har fredag indført visitationszoner som følge af skyderierne.
Politiinspektør ved Københavns Politi Rasmus Bernt Skovsgaard orienterer pressen om et skyderi på grænsen mellem Frederiksberg og Nørrebro lørdag. Foto: Rasmus Schaal Linneberg/FreeRasmus Schaal Linneberg/Free
Vi leder efter denne mand, som vi mistænker for at stå bag skyderiet af en mand tidligere i aften på en vandpibecafé på Åboulevarden. Vi hører meget gerne fra vidner eller andre, der kender vedkommende via 1-1-4 eller på stedet #politidkpic.twitter.com/JxV7i7AgtW
Københavns Politi er massivt tilstede omkring Åboulevard 39. Anmeldelse om skudafgivelse. Åboulevard spærret omkring Bülowsvej. Nærmere følger #politidk
Københavns Politi kan nu bekræfte at en person er ramt af skud omkring Åboulevard 39. Tilstanden er alvorlig. En gerningsmand er efterfølgende flygtet fra stedet #politidk
Efterforskningen af aftenens skyderi på vandpibecafé på Åboulevard fortsætter. Allerede udsendt signalement stadig gældende. Den forurettede blev ramt af et skud i hovedet og er fortsat i kritisk tilstand. Nærmere information tilgår i løbet af formiddagen #politidk
Seneste artikler
Gunhild er dybt berørt: - Det er en virkelig trist dag
Et hak i Lollands DNA: - Det er en sort dag for dansk roedyrkning
Nordzucker: Derfor lukker fabrikken
- Et godt tidspunkt
Støjberg i kerneland
Mest læste artikler
Politiet efterlyser fortsat kvinde fra Sakskøbing
Varer til december: Bygger lyskryds ved trafikeret landevej
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole