Natlig mystik med hestetrailer

Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Episode med nervøse personer i bil og en hestetrailer fik borger til at tilkalde politiet.

Offentliggjort Sidst opdateret

En borger kørte natten til torsdag lidt før klokken tre ad Græshavevej bag en sølvgrå folkevogn (VW) Touran, der havde en hestetrailer spændt bag sig.

De to personer i bilen virkede til at blive nervøse ved, at der kørte nogen bag dem, og de holdt ind til siden. Passageren hoppede ud og spændte hestetraileren af, men efter at vedkommende var hoppet ind i bilens bagagerum, og bilen kørte derfra, fulgte traileren med.

Det gjorde den imidlertid ikke i det første venstresving, hvor den i stedet fortsatte 100 meter ud på en mark, mens bilen stak af. Politiet blev tilkaldt og brugte tre kvarter på at søge efter folkevognen, uden resultat.

Tilbage i hestetraileren, der var meldt stjålet, fandt de to 1.000 liter tomme plastictanke. Det sker efter flere tyverier af større mængder brændsel den senere tid.