Ni anholdt under demonstrationer i København
For Frihed og en moddemonstration var på gaden i København. Det resulterede i anholdelser, oplyser politiet.
Københavns Politi anholdte lørdag den 3. september ni personer i forbindelse med demonstrationer. En af lørdagens demonstrationer var arrangeret af den islamkritiske gruppe For Frihed, der tidligere gik under navnet Pegida, og en anden var en moddemonstration mod denne.
Det oplyser Københavns Politi.
Politiet behandler ikke oplysninger om, hvilken politisk orientering de pågældende anholdte personer har. Men det er politiets opfattelse, at alle de anholdte demonstrerede imod den anmeldte demonstration For Frihed, og at de forhold, der ligger til grund for anholdelserne, skete som led heri.
De anholdte har gjort sig skyldige i en række forseelser, der blandt andet er overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, overtrædelse af maskeringsforbuddet og vold mod den, der handler i offentlig tjeneste eller hverv.
- Men sidstnævnte hører absolut til i den milde ende af spektret, fortalte politikommissær ved Københavns Politi Lars Krabbe tidligere.
Politikommissæren skønnede, at omkring 120 personer var på gaden. Cirka halvdelen For Frihed og cirka halvdelen i moddemonstrationen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned