Retten i Aarhus har frifundet en pædagog for anklagen om, at han skulle have haft sex med en meget syg patient på Psykiatrisk Hospital i Risskov.
Den 48-årige mand har hele tiden nægtet sig skyldig.
I første omgang mente Østjyllands Politi, at sagen var tynd og konkluderede, at der ikke skulle rejses en straffesag mod manden. Men statsadvokaten ændrede kurs.
Dommeren og de to domsmænd kom med afgørelsen sidst på eftermiddagen tirsdag efter en langvarig votering.
Alle tre var enige om, at pædagogen ikke skulle dømmes for at have haft samleje med patienten.
Heller ikke et forsøg på samleje i området ved hospitalet er der beviser for.
Men domsmandsretten var ikke enig om den tredje anklage: Nemlig om hvorvidt han befølte kvinden, mens hun var bæltefikseret, og om han fik hende til at onanere sit lem.
To stemte her for frifindelse, mens én mente, at pædagogen er skyldig.
- Samlet set har vi en frifindelse, siger den 48-åriges forsvarer, advokat Hans Kjellund.
Under afhøringen brød pædagogen flere gange grædende sammen, da han fortalte om den stærkt plejekrævende borderline-patient. Hendes anklager var falske, sagde han.
- Hun ragede på mig hele tiden, og jeg afviste hende gang på gang, sagde pædagogen blandt andet.
En overlæge har fortalt, at hun havde hørt om, at pædagogen og patienten sad og flettede ben, mens de spiste.
Under sagen er patienten blevet afhørt bag lukkede døre.
Hvis pædagogen var blevet dømt, risikerede han flere måneders fængsel. Anklageren havde også krævet et forbud mod, at den 48-årige arbejder på plejehjem, i beskyttede boliger og andre steder med mennesker, der er svækket af handicap.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned