Politi undersøger mulig dyremishandling efter dødfundne dyr
Midt- og Vestsjællands Politi søger hjælp til at opklare en sag om mulig dyremishandling i Roskilde. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Fredag morgen blev en død vædder fundet i samme område i Roskilde, som der før er fundet tilskadekomne dyr.
Først var det to geder, der blev fundet med så store skader, at de var afgået ved døden. Dernæst et rådyr med alvorlige skader.
Fredag morgen har Midt- og Vestsjællands Politi fået endnu en anmeldelse, da en død vædder blev fundet i samme område nær Slæggerupstien i Roskilde.
Midt- og Vestsjællands Politi mistænker, at en gerningsmand kan have påført dyrene skader.
Men der er fredag morgen ingen spor i sagen, oplyser politikredsen i sin døgnrapport.
- Umiddelbart har vi ikke noget andet at gå efter, siger Thomas Kristensen, der er kommunikationschef i Midt- og Vestsjællands Politi.
Politiet vil derfor gerne høre fra folk, der færdes i området og har en viden om, hvem gerningsmanden kan være, eller som har bemærket mistænkelige personer eller køretøjer.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned