Politiet søger vidner til flaskekast mod betjent
En flaske blev søndag knust mod en politibil i Horsens. En betjent, der sad med delvis nedrullet siderude, fik glasskår i hovedet og måtte sys med 24 sting. Arkivfoto. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox
Politibetjent blev syet med 24 sting, efter at flaske blev kastet mod hans bil på Mælketorvet i Horsens.
Sydøstjyllands Politi søger vidner, efter at en politibetjent blev ramt af en flaske i Horsens natten til søndag. En 26-årig politibetjent fik glasskår i hovedet og måtte sys med 24 sting.
Betjenten er nu udskrevet fra sygehuset, men må formodentlig være sygemeldt i en længere periode, oplyser Sydøstjyllands Politi tirsdag.
Den grove vold mod politimanden skete søndag morgen klokken 04.30, da politiet var rykket ud til noget gadeuorden og var ved at foretage en anholdelse, hvor betjentene brugte peberspray.
En mand kastede en flaske mod politibilen, hvor den 26-årige betjent sad med sideruden rullet delvis ned. Flasken knustes mod bilen, og glasskår ramte betjenten, der dog undgik at få splinter i øjnene.
Den mand, der kastede flasken, er endnu ikke fundet, men politiet har efter voldsepisoden talt med flere vidner om, hvad der skete. Flere vidner har kunnet beskrive den mand, som politiet mistænker for flaskekastet.
Der er tale om en mand, der ifølge politiet er mellemøstlig af udseende og 170-180 centimeter høj. Han er spinkel til almindelig af bygning.
Manden havde en sort jakke på samt sorte bukser og en lys eller grå hættetrøje.
Politiet vil gerne tale med folk, der har oplysninger om den grove vold, herunder folk, som ifølge vidner kan have filmet hændelsesforløbet med deres mobiltelefoner.
Efter at have kastet flasken løb den mistænkte mand fra stedet i retning mod Søndergade, oplyser politiet.
Politiet er i færd med at indsamle videomateriale fra overvågningskameraer i området, ligesom indsamlede spor er ved at blive undersøgt for dna.
Folk, der har oplysninger, kan kontakte Sydøstjyllands Politi på telefon 114.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned