Der er ikke behov for, at der sidder politifolk på vagt om natten i en række byer i Jylland. I stedet skal de nu ud i patruljebilerne.
Det er borgmestrene i det såkaldte kredsråd for Midt- og Vestjyllands Politi, der nu bakker op om at få sløjfet den såkaldte indevagt.
Det er politisk bestemt, at der på politistationer i byer som Viborg, Silkeborg og Herning skal være politifolk, der lader lyset brænde om natten, hvis der skulle komme henvendelser fra borgerne.
Men det er den ordning, som politikredsen nu vil bede Justitsministeriet om at få ophævet.
For erfaringen har vist, at der er så få folk, der møder op hos politiet i de mørke timer, at politifolkenes tid kan bruges bedre.
Selv på hovedstationen i Holstebro vil man også gerne være fri for, at der skal sidde en mand fra lokalpolitiet for at vente på borgere, der aldrig kommer.
I stedet skal de, der møder op hos politiet, ved hjælp af dørtelefoner og kameraer kunne komme i kontakt med vagtcentralen og servicecentret, der også ligger på stationen i Holstebro.
Ifølge politidirektør Jens Kaasgaard vil det frigøre 15 årsværk, hvis man ophæver indevagten.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned