Politiker glad for at Facebook-trusler fører til fængsel
Mai Mercado (K) håber, at dom får folk til at indse, at trusler på Facebook har konsekvenser.
Det konservative folketingsmedlem Mai Mercado er glad for, at Retten i Sønderborg fredag har markeret, at man ikke kan slippe af sted med dødstrusler på de sociale medier.
Det skriver DR Fyn på sin hjemmeside.
En 29-årig mand fra Haderslev blev idømt fem måneders ubetinget fængsel for trusler og vidnetrusler mod folketingsmedlemmet.
- Det er ikke hverdagskost at blive truet på livet som politiker. Men nu er der sat punktum, og vi kan komme videre, siger hun til DR Fyn.
Mai Mercado modtog truslerne på de sociale medier i juni, efter at hun på Facebook havde udtrykt glæde over, at "politiet gennemsmadrer hashboder på Christiania".
Det var ikke kun hendes eget liv, som blev truet, men hele familiens.
- Jeg tror, at enhver kan sætte sig ind i, at når ens barn bliver truet, så påvirker det moren meget. Der er ikke noget, en mor hellere vil end at passe på sit barn, forklarer hun og håber, at andre vil lære, at man ikke kan tillade sig alt på internettet.
- Hvis man ytrer sig på internettet, så har det nøjagtig lige så store konsekvenser, som hvis man går hen til personen. Det håber jeg, at folk får øjnene op for, siger hun til DR Fyn.
Hun fortæller videre, at hun er glad for, at sagen er blevet afsluttet så hurtigt.
Den 29-årige mand modtog dommen og blev fortsat varetægtsfængslet, indtil han kan begynde afsoningen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned