Regering tillader bevæbnede vagter på fly

Den danske regering vil nu indgå en aftale med USA, der tillader de såkaldte airmarshals. Det er bevæbnede vagter, der rejser med på fly for at kunne nedkæmpe eventuelle terrorister.

Oplysningen bekræftes af justitsminister Lars Barfoed (K).

"Jeg kan bekræfte, at regeringen agter at indgå en aftale med USA om brug af såkaldte "air marshals" på flyvninger mellem Danmark og USA", skriver han i en mail til Ritzau.

De bevæbnede vagter skal indgå som en del af sikkerheden på amerikanske fly. De amerikanske myndigheder har længe presset på for at få lov til at have de civilklædte vagter med på flyene.

Det har indtil nu krævet en tilladelse fra Statens Luftfartsvæsen, der indtil nu ikke har tilladt airmarshals om bord på fly til og fra Danmark.

"Da det handler om sikkerhedstiltag, har jeg ikke mulighed for at gå i detaljer med det nærmere indhold af aftalen med USA. Jeg vil imidlertid gerne understrege, at aftale sikrer, at brugen af air marshals vil kunne ske på fuldt betryggende vis", oplyser Lars Barfoed.

/ritzau/

Nu får amerikanerne deres aftale om bevæbnede vagter, der skal bekæmpe terrorister om bord på fly.

Offentliggjort Sidst opdateret