Den narkosigtede dansker Camilla Broe kan måske snart blive løsladt fra sit fængselsophold i Florida i USA.
En dommer i Miami i USA har nemlig erklæret 10 af punkterne i sagen mod hende for forældet, mens de sidste tre punkter i forvejen var forældede. Det oplyser hendes danske advokat Michael Juul Eriksen.
- Vi forventer at anklageren vil appellere sagen, men vi vil forsøge at få hende løsladt mod kaution nu indtil appelretten har taget stilling til om sagen er forældet. For efter denne her kendelse så går hun fri, siger han.
Han retter samtidig en hård kritik mod det danske justitsministerium, fordi den danske stat valgte at udlevere Camilla Broe til USA.
- Der må sidde nogle i justitsministeriet og Østre Landsret med røde ører, fordi vi hele tiden har sagt at sagen var forældet. Det er ikke noget justitsministeriet har undersøgt, siger han.
Bliver Camilla Broe løsladt i USA og sagen mod hende droppet, kan den danske stat forvente at få en erstatningssag på nakken, siger Michael Juul Eriksen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned