Sag om mulig svindel med andelsforeningers penge breder sig
Direktør får forlænget varetægtsfængsling efter anklage om svindel med andelsforeningers midler.
En sag om en ejendomsadministrators påståede svindel med andelsforeningers penge ser ud til at brede sig. I alt har 13 andelsforeninger anmeldt den mulige svindel til politiet.
Det oplyser Københavns Politi til Berlingske Business.
- Politiet har stadig indikationer på, at endnu flere end 13 foreninger kan blive inddraget, siger Thomas Houtved, fungerende politikommissær i Københavns Politis afdeling for økonomisk kriminalitet, til avisen.
13. oktober blev en direktør for en ejendomsadministrator varetægtsfængslet i fire uger. Direktøren er mistænkt for at have taget summer fra to andelsforeningers bankkonti.
Direktøren nægter sig skyldig, oplyser hans forsvarer, Anders Németh, til Berlingske Business.
Ifølge avisen er direktøren nu blevet varetægtsfængslet i yderligere fire uger, mens politiet efterforsker det voksende omfang af den potentielle svindelsag.
Politiet skønner, at det kan dreje sig om svindel for op til syv millioner kroner.
Mistanken lyder, at direktøren har misbrugt sin adgang til andelsforeningernes midler.
Andelsforeninger benytter ofte en administrator til at klare deres pengesager. Derved får ejendomsadministratoren fuldmagt til at overføre penge fra foreningernes konti, så regninger til el, varme eller istandsættelser kan betales.
Det er den adgang, politiet mistænker skulle være blevet misbrugt.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned