Det bliver dyrt for en pædagog fra Ikast, at han ville spare et par dages arbejdsløn til en murerarbejdsmand.
Han støbte nemlig selv soklen til en tilbygning til sit hus, men arbejdet blev ikke gjort ordentligt. Så nu skal han betale knap 300.000 kroner i erstatning og sagsomkostninger.
Selvbyggeren havde oprindeligt ønsker sig en lidt større tilbygning, men der stod en kloakbrønd i vejen. Den ville han ikke flytte, og støbte i stedet soklen tæt på brønden - men på blød, opgravet jord fra brønden.
Han havde aftalt at mureren skulle sætte soklen af og føre tilsyn med støbearbejdet, men at han selv ville grave renden.
Han solgte huset i 2001, og i 2009 begyndte huset så at skride. Det ene hjørne af tilbygningen væltede ud, og en synsmand fandt frem til, at soklen i det ene hjørne ikke var ordentligt funderet.
Syns- og skønsmanden vurderede, at soklen enten skulle støbes ned i tre meters dybde, eller laves på en speciel måde med komprimeret sand.
Husets ejere anlagde derfor sag og krævede 219.000 kroner til udbedring af skaderne.
Han blev dømt i Retten i Herning og Vestre Landsrets flertal var enig med byretten.
En dommer mente dog, at sokkelarbejdet var udført under instruktion og tilsyn af murermesteren, og at selvbyggeren ikke havde handlet groft uagtsomt ved at sætte soklen tæt ved brønden. Derfor stemte hun for frifindelse.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned