Sigtet for terrorplan i København skal blive i fængselscelle
Københavns Byret har mandag haft endnu et lukket retsmøde i sagen om en 31-årig mand, der sigtes for have planer om terror i hovedstaden. Foto: Scanpix/Mads Claus Rasmussen/arkiv
Scanpix/Mads Claus Rasmussen/arkiv
Tilfældige skulle stikkes ned med knive i den danske hovedstad før bombesprængning, mener politiet.
En syrisk mand, der sigtes for at forberede et terrorangreb i København med tændstikker, knive og andre redskaber, har mandag fået besked om, at han skal blive i sin celle frem til 16. april.
Det er en dommer i Københavns Byret, der har forlænget varetægtsfængslingen, oplyser advokaturchef Dorit Borgaard.
Det kortvarige retsmøde er foregået bag lukkede døre, og hun ønsker derfor ikke at give flere oplysninger.
Kort før jul blev den 31-årige mand anholdt og derefter fængslet. Politiet mener, at han var i ledtog med en 21-årig landsmand, der i sommer blev idømt fængsel i seks et halvt år af en tysk domstol.
Ifølge politiet var planen, at de to skulle overfalde tilfældige i København med knive, hvorefter de ville detonere en eller flere bomber.
Angrebet blev dog forpurret, fordi den yngre mand blev stoppet, da han forsøgte at krydse grænsen fra Tyskland til Danmark.
Han havde 17.000 tændstikker, en pakke fyrværkeri, 17 batterier, seks walkie-talkier og to køkkenknive med sig.
Under den efterfølgende retssag i Ravensburg kom det frem, at Islamisk Stat skulle have etableret kontakten mellem de to mænd.
Den 31-årige nægter sig skyldig. Advokaturchef Dorit Borgaard vil mandag ikke svare på, hvornår det afgøres, om der skal rejses tiltale mod ham.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned