Silo med bønner kollapset i Aarhus - ingen tilskadekomne
Silo fyldt med hestebønner kollapset hos virksomheden Aarhus Protein på Sydhavnsgade i Aarhus Havn torsdag 13. april 2023. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
En kollapset silo har efterladt et mindre bjerg af hestebønner i Aarhus Havn. Ingen er kommet til skade.
En silo med hestebønner er styrtet sammen i Aarhus Havn torsdag. Det er sket hos virksomheden Aarhus Protein i Sydhavnsgade.
Det bekræfter fabriksdirektør Bjarne Finn Larsen over for TV2 Østjylland. Han fortæller, at siloen indeholdt 1500 ton hestebønner.
- Vi er i gang med at finde ud af, hvordan vi får fjernet hestebønnerne og siloen på en forsvarlig måde.
- Vi regner med, at vi kan suge dem op og over i en lastbil og så kører dem væk, siger han til regionalmediet.
Billeder viser den kollapsede silo med et bjerg af hestebønner under sig. Ved siden af står en identisk silo, der dog er intakt. De står begge få meter fra kajen.
Den intakte silo indeholder også hestebønner, lyder det fra Bjarne Finn Larsen.
Derfor vil Aarhus Protein nu undersøge, om den skal tømmes på baggrund af dagens hændelse.
Men det vigtigste for fabriksdirektøren er, at hans medarbejdere ikke er kommet til skade.
Han frygtede nemlig, at en eller flere af hans ansatte lå begravet under bjerget af hestebønner.
Derfor kaldte han alle fabrikkens medarbejdere sammen umiddelbart efter kollapset for at sikre sig, at ingen manglede. Det siger han til TV 2 Østjylland.
- Jeg havde alle navne skrevet op på en tavle, og så skulle man råbe ja, når jeg sagde ens navn. Så snakkede vi om, om det var nogen, der havde det skidt med det, der var sket, og havde brug for hjælp, men det var der ikke.
Styrtet skete torsdag før middag. Eftermiddagens billeder viser cirka otte mennesker omkring bunken af hestebønner, der er spærret af med rødt og hvidt bånd.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie