Teenager fængslet efter skuddrab i Vestgrønland

Søndag morgen blev en 61-årig mand dræbt af skud i Qasigiannguit. Nu er en 17-årig dreng fængslet i sagen.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 17-årig dreng, der mistænkes for at have skudt og dræbt en 61-årig mand i Qasigiannguit i Vestgrønland, er i et grundlovsforhør ved Qaasuitsoq Kredsret blevet varetægtsfængslet i fire uger.

Det oplyser Grønlands Politi i en pressemeddelelse.

Søndag morgen klokken 08.50 fik politiet en anmeldelse om, at en person affyrede flere skud i Qasigiannguit.

Da betjentene nåede frem, fik de at vide, at en 61-årig mand var blevet ramt af skud og var blevet bragt til sygehuset. Han liv stod dog ikke til at redde, og han afgik ved døden.

Den 17-årige dreng blev anholdt uden yderligere dramatik.

Mandag blev han fremstillet i grundlovsforhør og varetægtsfængslet i surrogat. Det vil sige, at han på grund af sin unge alder holdes fængslet på en sikret ungdomsinstitution.

Politiet oplyser ikke, hvordan den 17-årige stiller sig til sigtelsen eller noget om et formodet motiv til skyderiet.

Søndag oplyste vicepolitiinspektør Lars Bjerregaard, at politiet nu skal i gang med et større efterforskningsarbejde med blandt andet afhøring af en række vidner.

/ritzau/