- Hør her, det er sådan set meget enkelt. Ordene falder selvsikkert fra advokaten for den 48-årige gårdejer og indvandringsrådgiver Tahawwur Rana, som ifølge amerikansk politi har været med til at planlægge et terrorangreb mod Jyllands-Posten sammen med flere af Pakistans mest berygtede terrorister.
- Politiet har altså endnu ikke bevist, at min klient var klar over, hvad der foregik inde i en anden mands hoved, og det er jo faktisk dét, der kræves i denne sag, siger advokaten, Patrick Blegen, til Ritzau.
Affærens "andet hoved" sidder på terrorsagens absolutte nøgleperson, den 49-årige David Coleman Headley. Han erkendte straks efter sin anholdelse den 3. oktober, at han to gange i år har besøgt Jyllands-Posten som led i forberedelsen til et væbnet angreb mod avisens medarbejdere.
Rana nægter til gengæld, at han har ydet sin støtte til plottet, og tirsdag forsøger han så at blive løsladt fra fængsel mod kaution.
- Min klient har ikke tænkt sig at flygte nogen steder, og derfor kan man lige så godt løslade ham, mens sagen behandles, siger Blegen.
Nogen, der til gengæld er flygtet, er Ranas hustru og børn. Ritzau opsøgte familien på hjemadressen i det nordlige Chicago, men trods oplyste stuer forblev dørklokken ubesvaret.
- De kommer her stadig ind imellem, men de kører hurtigt væk igen, siger en af familiens naboer.
- Det vrimler jo med journalister i disse dage, så jeg tror, at de bare vil have lidt fred fra al postyret, siger naboen, der ikke ønsker sit navn nævnt.
- Vi er meget overraskede over denne sag. Jeg har boet ved siden af familien i ni år, og vi har altid haft en venlig, men også meget overfladisk kontakt til hinanden, siger naboen.
- Vi har aldrig lagt mærke til, at der skulle foregå noget usædvanligt derinde. Ja, altså bortset fra, at det altid var konen, der skovlede sne, men det er jo usædvanligt på en helt anden måde, tilføjer naboen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned