Det bliver først til februar, at den canadiske statsborger Tahawwur Rana kan tage plads på anklagebænken i Chicago, oplyser hans advokat Patrick Blegen ifølge flere indiske netaviser.
Den 49-årige pakistanskfødte Rana er anklaget for sin rolle i et planlagt terroranslag mod Morgenavisen Jyllands-Posten samt ikke mindst for meddelagtighed i terrorangrebet på den indiske millionby Mumbai, der kostede næsten 170 mennesker livet i 2008. Tahawwur Rana nægter sig skyldig.
I maj satte en amerikans dommer den 1. november som en foreløbig startdato for retssagen, der ventes at vare en måned. Men efter et retsmøde, er sagens start rykket til den 14. februar.
Årsagen er den overvældende mængde af bevismateriale på 20.000 sagsdokumenter, som anklagere og forsvarere skal tygge sig igennem.
En anden Chicago-borger, David Headley, har erklæret sig skyldig i begge anklager og forventes at vidne mod Tahawwur Rana. Med sin tilståelse har David Headley undgået risikoen for dødsstraf.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned