To fængslet for røverier mod supermarkeder

En dommer i Næstved har onsdag sendt to mænd bag tremmer for en stribe røverier mod supermarkeder på Sjælland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mændene, der er 21 og 28 år gamle, blev sammen med en 20-årig mand anholdt onsdag morgen af politiet på Syd- og Midtsjælland. Den 20-årige mand blev ved onsdagens grundlovsforhør løsladt.

Sagen drejer sig om en stribe røverier, der er begået mod supermarkeder i Faxe Ladeplads, Karise, Ørslev, Terslev, Store Heddinge, Lellinge og Rønnede. Røverierne er begået i perioden fra den 3. august til den 2. oktober.

Der er tale om grove røverier, fordi der i alle tilfælde er blevet truet med skydevåben.

En person sidder allerrede fængslet i sagen. Han har rusket tremmer siden den 8. august. Det drejer sig om en 20-årig mand, som politiet fandt frem til efter røverierne den 3. august i Faxe Ladeplads og Karise.

Ifølge vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi er der fortsat en del efterforskningsarbejde i forbindelse med sagen.

- Vi kan på nuværende tidspunkt ikke afvise, at der kommer flere anholdelser, siger han.

/ritzau/