OPDATERET 11.30: Det var formentlig to mænd fra lokalområdet, der mistede livet i den voldsomme trafikulykke på Langøvej onsdag morgen.
Jakob PoulsenJakobPoulsen
OffentliggjortSidst opdateret
Det var formentlig to voksne mænd fra lokalområdet, der mistede livet i den voldsomme og tragiske trafikulykke på Langøvej ved Bogøvej mellem Nakskov og Langø på Vestlolland. Det oplyser politiet nu.
De to mænd er dog ikke endeligt identificeret endnu, så deres identitet kan derfor ikke fastslås med sikkerhed, før der har været foretaget ligsyn og muligvis obduktion. - Vi mener, at den ene af de omkomne er bilens ejer, og den anden er formentlig en arbejdskollega, fortæller politiets vagtchef Jens Frederiksen.
Ulykken skete kort før klokken syv onsdag morgen.
Ifølge Jens Frederiksen stødte mændenes bil sammen med en traktor, der var ved at svinge til venstre, hvorefter bilen med de to mænd i brød i brand.
Der har været tilkaldt bilinspektør til stedet for at forsøge at fastslå årsagen til ulykken. Bilen er nu kørt væk til nærmere undersøgelser, og vejen er ganske tæt på at blive genåbnet for trafik, oplyste vagtchefen ved 11.30-tiden.
Annonce
Traktoren blev ført af en ung mand på 17 år fra lokalområdet. Han er ikke kommet noget fysisk til.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned