To unge beskudt af fuld mand med jagtgevær i Esbjerg
En 58-årig, beruset mand er anholdt og sigtet for at true og skyde mod to unge mænd i en bil på en parkeringsplads i Esbjerg.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.
- Den 58-årige mand har set sig sur på de to mænd på parkeringspladsen. De opfattede det som harmløst fuldemandssnak, siger Erik Lindholdt, der er vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands Politi.
Episoden fandt sted lørdag eftermiddag nær Daddellunden i Esbjerg.
- Først har han forsøgt at true dem væk fra parkeringspladsen, derefter gik han ind i sit hus og hentede et jagtgevær, hvorefter han skød efter dem. Der er skader på køretøjet, siger han.
Gerningsmanden erkender at have skudt efter bilen, og kort efter, at politiet fik anmeldelsen klokken 16.54, ringede han selv til politiet.
Hans forklaring er, at han er blevet truet af de to unge.
Da politiet efterfølgende ransager mandens bopæl, finder man jagtvåben på hans bopæl, men det er våben og ammunition, som gerningsmanden har tilladelse til, oplyser politiet.
Manden ventes fremstillet i grundlovsforhør i løbet af søndag.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned