Tre røvere, der torsdag røvede den eksklusive guldsmed Hvelplund på Strøget i København, slap af sted med dyre ure til en samlet værdi af op imod 1,5 millioner kroner.
Det fremgik, da de tre mænd, der alle kommer fra Beograd i Serbien, fredag blev stillet for en dommer i Københavns Dommervagt.
I grundlovsforhøret, der foregik for lukkede døre, blev de varetægtsfængslet i hver 27 dage sigtet for særlig groft røveri.
Sammen med en fjerdemand, der endnu ikke er anholdt, indfandt røverne sig i juvelerbutikken, hvor de med en skarpladt pistol truede personalet til at udlevere de dyre ure.
De tre mænd, to på 24 år og en på 21 år, nægtede sig skyldige og ønskede ikke at udtale sig i retten.
Efter røveriet blev røvernes flugtbil, en stjålen Audi, fundet i en baggård i Nyhavn, hvor den ene røver også blev anholdt, og hvor politiet også fandt røvernes våben, beklædning og en del af byttet.
De to andre fandt politiet på en gangbro ved Østerport Station.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie