Tysk told stopper 13,8 kg narko på vej mod Rødby

Arkivfoto Foto: Kim Løwenstein, arkivfoto.

Narkotika-smuglingen på Fugleflugtslinien boomer, mener flere tyske toldere efter sidste uges meget travle weekend.

Offentliggjort Sidst opdateret

I løbet af den seneste weekend har tyske toldere stoppet tre, der uafhængigt af hinanden var på vej i tog mod færgen til Danmark med narkotika skjult i baggagen, fortæller flere tyske medier.

De tre narkosmuglere blev afsløret med tilsammen 5,8 kilo kokain, 1,7 kilo heroin, 4,9 kilo marihuana og 1,4 kilo hash.
Ifølge de tyske tolderes beregninger, repræsenteret det en værdi på gadeplan på knapt fire millioner kroner.

Måske bagmænd i Danmark

Nu leder hovedtoldkontoret i Hamburg en efterforskning, hvor man blandt andet leder efter bagmænd også i Danmark.

Den første af de tre narkosmuglere blev afsløret lørdag eftermiddag:
En 26-årig hollænder havde 4,9 kilo marihuana og 1,4 kilo hash skjult mellem noget tøj i sin kuffert.

Søndag formiddag var det en 22-årig kvinde fra Sierra Leone, der blev afsløret med hele fem kilo heroin og 1,5 kilo kokain. Narkotikaen lå i små pakker i en dobbeltbund i hendes kuffert.

De små pakker anses af de tyske toldere for at være kommet til Europa med andre smuglere, der haft dem i maven under deres rejse hertil.

Den tredje smugler blev afsløret søndag eftermiddag.
En 35-årig mand fra Nigeria blev mistænkt for at have pakker med narkotika i sin mave - en hospitalsundersøgelse afslørede ganske rigtigt 800 gram kokain og 200 gram heroin.

De tre fund på bare en enkelt weekend bekræfter de tyske toldere i deres antagelse af, at Fugleflugtslinien er en stadig mere brugt smuglerrute.

På dansk side har der endnu i år ikke været nogle afsløringer af narkotikasmuglere via Fugleflugtslinien.