Torsdag aften begik to mænd røveri mod en Aldi-forretning i Hinnerup nord for Aarhus. Under ugerningen bar tyvene en slags farverige klovnemasker, oplyser vagtchef ved Østjyllands Politi Jens Fonseca.
Røveriet skete klokken lidt over halv otte torsdag aften. Her tvang de to gerningsmænd ekspedienten i butikken, en 60-årig kvinde, til at åbne for kassen, og til herefter at sætte sig på gulvet under kassen.
Under episoden truede den ene mand den forskrækkede ekspedient med en pistol-lignende genstand.
Efter at have taget kontanterne i kassen, rev gerningsmændene telefonledningen over, inden de tog benene på nakken og forsvandt fra butikken i en ukendt retning.
Præcis hvor meget, de to maskerede mænd løb af sted med, er endnu ikke opgjort.
På trods af at Østjyllands Politi hurtigt var til stede i området med flere patruljer, er det ikke lykkes dem at fange røverne, og derfor søger politiet eventuelle vidner til sagen.
Klovnerøverne beskrives begge som mænd i 20-30 års alderen, cirka 170 centimeter høje og almindelige af bygning.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie